Iadera Horror Hub 2024

U sklopu Iadera Horror Hub projekta, pozivamo sve zainteresirane da nam se pridruže 24. i 25. listopada, na dvodnevnoj manifestaciji posvećenoj hororima i popularnoj kulturi. Program uključuje raznovrsna predavanja, popratne diskusije, projekcije kultnih horor filmova i brojna iznenađenja!

Četvrtak, 24.10. (Atrij zgrade Sveučilišta u Zadru- stari ulaz SK)

Prvi dan započinje predavanjem prof. dr. sc. Marka Lukića pod nazivom Opasni susjedi, u kojem će se istražiti kako i zašto su predgrađa i susjedi postali zlokobni simboli u (američkim) horor filmovima. Nakon predavanja slijedi filmska projekcija horor klasika Nightmare on Elm Street, čiji jezivi scenarij savršeno nadopunjuje teme obrađene u uvodnom predavanju. Film se prikazuje u suradnji s Kino Zonom.

Petak, 25.10. (Dvorana 143- SK)

Drugi dan donosi dva zanimljiva predavanja:

Dr. sc. Nataša Polgar s Instituta za etnologiju i folkloristiku održat će predavanje pod nazivom Čudovišno, zazorno, normalno: predaje, psihijatrijski diskurs i horor film, u kojem će analizirati lik čudovišta u raznim predajama i horor žanru, ali i u medicinskim kartonima pacijenata prve hrvatske umobolnice u Zagrebu.

Prof. dr. sc. Luka Šešo s Hrvatskog katoličkog sveučilišta govorit će o kulturološkim transformacijama lika vampira u predavanju Od holivudskih filmova do slavenskog folklora i nazad: tko su zapravo vampiri. Osvrnut će se na transformaciju vampira od slavenskog folklora i tradicijskih vjerovanja do suvremenih holivudskih prikaza.

Ne propustite priliku da kroz zanimljiva predavanja i filmske klasike zaronite u svijet horora i kulture straha! Vidimo se!